Tailored Warranty And Support
Financing Available Today
New customer First-time customers — Free DfAM review on your first order. Claim it →

LPBF (DMLS) 3D Printing Materials

Premium LPBF (DMLS) materials – balanced for compliance, performance, and cost-effective precision metal 3D printing. Superior strength, accuracy, and reliability for industrial and aerospace applications.

30 products From $355 14 made in USA

Showing 17–24 of 30 LPBF (DMLS) 3D Printing Materials

CNPC 17-4PH Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs
CNPC Powder · Metal LPBF
CNPC 17-4PH Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs

CNPC 17-4PH powder for LPBF — made by CNPC Powder, nitrogen gas-atomized, 15–53 µm, sold in 10 kg containers.

  • 10 kg container · $38.50/kg · $385
  • Certificate of analysis (COA) for the lot, on request
  • Ship date confirmed by email after you order

Manufacturer: CNPC Powder · materials engineer on call · order below or talk to an engineer first.

Prints 17-4PH
From $385
Get quote

Made to order

· Ship date confirmed after you order
CNPC 316L Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs
CNPC Powder · Metal LPBF
CNPC 316L Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs

CNPC 316L powder for LPBF — made by CNPC Powder, nitrogen gas-atomized, 15–53 µm, sold in 10 kg containers.

  • 10 kg container · $38/kg · $380
  • Certificate of analysis (COA) for the lot, on request
  • Ship date confirmed by email after you order

Manufacturer: CNPC Powder · materials engineer on call · order below or talk to an engineer first.

Prints 316L
From $380
Get quote

Made to order

· Ship date confirmed after you order
CNPC AlSi10Mg Powder for Metal 3D Printing | 20–63 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs
CNPC Powder · Metal LPBF
CNPC AlSi10Mg Powder for Metal 3D Printing | 20–63 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs

CNPC AlSi10Mg powder for LPBF — made by CNPC Powder, gas-atomized, 20–63 µm, sold in 10 kg lots.

  • 10 kg container · $41/kg · $410
  • Certificate of analysis (COA) for the lot, on request
  • Ship date confirmed by email after you order

Manufacturer: CNPC Powder · materials engineer on call · order below or talk to an engineer first.

Prints AlSi10Mg
From $410
Get quote

Made to order

· Ship date confirmed after you order
CNPC Inconel 718 Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs
CNPC Powder · Metal LPBF
CNPC Inconel 718 Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs

CNPC Inconel 718 powder for LPBF — made by CNPC Powder, gas-atomized, 15–53 µm, sold in 10 kg containers.

  • 10 kg container · $90/kg · $900
  • Certificate of analysis (COA) for the lot, on request
  • Ship date confirmed by email after you order

Manufacturer: CNPC Powder · materials engineer on call · order below or talk to an engineer first.

Prints IN718
From $900
Get quote

Made to order

· Ship date confirmed after you order
CNPC Ti-6Al-4V Grade 23 ELI Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs
CNPC Powder · Metal LPBF
CNPC Ti-6Al-4V Grade 23 ELI Powder for Metal 3D Printing | 15–53 µm LPBF – 10 kg / 22 lbs

CNPC Ti-6Al-4V Grade 23 ELI powder for LPBF — made by CNPC Powder, argon gas-atomized, 15–53 µm, sold in 10 kg containers.

  • 10 kg container · $136/kg · $1,360
  • Certificate of analysis (COA) for the lot, on request
  • In stock in California — ships within 2 business days

Manufacturer: CNPC Powder · materials engineer on call · order below or talk to an engineer first.

Prints Ti-6Al-4V Grade 23 (ELI)
From $1,360
Get quote

In stock

· In stock in California · ships within 2 business days
★ Made in USA Cobalt Chrome Alloy Powder for Metal 3D Printing CCM MC | LPBF Compatible - 10 kg / 22 lbs
Carpenter Additive · Metal LPBF
Cobalt Chrome Alloy Powder for Metal 3D Printing CCM MC | LPBF Compatible - 10 kg / 22 lbs
High-strength. Wear-resistant. Biocompatible. Genuine Carpenter PowderRange® CCM-MC cobalt-chrome (CoCrMo) for LPBF, EBM & DED metal 3D printing.
  • ✓ VIM-melted, nitrogen gas-atomized — COA on request
  • ✓ Biocompatible & non-magnetic (MRI-safe) — small biomedical devices
  • ✓ Sold in small, workable volumes
Prints CoCr-0404
From $1,980
Get quote

Available to order

· Lead time on request
★ Made in USA H13 Tool Steel Powder for Metal 3D Printing | LPBF - 10 kg / 22 lbs
Carpenter Additive · DED, EBM, Metal LPBF
H13 Tool Steel Powder for Metal 3D Printing | LPBF - 10 kg / 22 lbs
Hot-work tool steel. Thermal-fatigue resistant. High-temp strength. Genuine Carpenter PowderRange® H13 (1.2344) for LPBF metal 3D printing.
  • ✓ High toughness & thermal-fatigue resistance for die-casting tooling
  • ✓ Gas-atomized — COA on request
  • ✓ Sold in small, workable volumes
Prints H13 Tool Steel Powder
From $620
Get quote

Available to order

· Lead time on request
★ Made in USA Hastelloy X Powder for Additive Manufacturing | LPBF  Compatible - 10 kg / 22 lbs
Carpenter Additive · Metal LPBF
Hastelloy X Powder for Additive Manufacturing | LPBF Compatible - 10 kg / 22 lbs

Extreme heat. Oxidation-proof. Non-magnetic. Genuine Carpenter PowderRange® X (Hastelloy® X) nickel superalloy for LPBF & EBM metal 3D printing.

  • ✓ Strength & oxidation resistance to 2200°F (1204°C)
  • ✓ Low crack susceptibility — wrought-equivalent as-processed
  • ✓ Full COA on every lot · small volumes · in US stock, ready to ship
Prints Hastelloy X Nickel Alloy
From $1,105
Get quote

In stock

· In US stock · ready to ship

Not sure which material? We'll match it to your printer in 20 min.

Tell us your printer and application. We'll recommend the right alloy, powder, resin, or filament with a validated profile, send a sample to qualify, and ship from L.A. stock — COA on request.

Real materials engineer · not a sales rep Sample or small quantity before you commit · NDA standard COA on request

Have a CAD? Have a quote in 24h.

Upload your file or talk to an engineer — no obligation, no spam, NDA standard. First-time customers get free DfAM review.